Monday, February 17, 2025

Money Monday: It's all just complaining at this point.

Look! I am so strong I can hold $200 worth of groceries IN ONE HAND

 

Dinners last week:

Sunday 2/9:  Tacos and brownies for the super bowl. Only I rushed to get the brownies out of the oven so I could have time to finish my book AND take a nap while Ben had the kids at The Wonders of Physics on campus, and the brownies were not actually cooked. I ate one for a sundae base anyway, but Coop had a friend over, and I did not want to poison someone else's kid, so the children had ice cream cookie sandwiches with THESE cookies (I made a double batch on Saturday when I was forecasting our day to Minnie, and she said "DO WE HAVE TIME TO ALSO BAKE A YUMMY TREAT?" and we always do. 

Leftovers: Salad greens and cut up taco veggies, beef taco meat, shredded chicken. I ate some for lunch on Monday, and so did Ben.

Monday 2/10: Pasta casserole with WF store-brand kale caesar salad and crusty bread.

Leftovers: ALL OF IT especially since Ben forgot to serve the slad or bread. We had tons of lunches, plus leftover bread for Sunday morning french toast

Tuesday 2/11: Instead of going out, I made sandwiches for me and Dorothy and Minnie in an afternoon lull and made sure we had cut up veggies and fresh fruit ready to go on the side. We ate fast (and pretty neatly!) before dance.

Wednesday 2/12: We had our very own snow day because I was shocked at how terrible the roads were at preschool pick up time, so I picked everyone up early because yikes. I also swung by Target and spent $80 on... I don't really know. Candy, ice cream, birthday cake stuff. We had frozen pizza and garbage-- it was pretty great. (I also spent $70 on annabel's food at Pet Smart).

Thursday 2/13: Chicken, baked potatoes, and kale caesar salad (that we forgot to eat on Monday -- winner!)

Friday 2/14: Snow again. Papa Murphy's pizza and cookie (in a heart, natch) for the kids for $30 and sushi and champs for us for $175. I also took Dorothy and Coop out for a SIXTY FIVE DOLLAR breakfast. $20/head for breakfast seems high to me?

Saturday 2/15: Enchiladas, chips and salsa. Jack was at the closing night of his show, and the little kids don't like enchiladas (eye roll), so they had breakfast for dinner (scrambled eggs, pancakes, turkey sausage, fruit), and Ben and I ate ours after they went to bed, with Veuve. 

Soooooo, that's $550 for Sunday groceries, plus $50 at Target (a bit of the total was for Vday presents for Min because the dance stuff I ordered said it wouldn't be here in time but then it WAS, so that became a 1/2 bday gift LOL), plus $270 for vday. UM YOU GUYS. THAT IS EIGHT HUNDRED SEVENTY FOOD DOLLARS. Um. (plus the Veuve).

We have a lot of spinach and bananas to eat in the next like 36 hours before they liquify as well. **yikes face**

Also I ordered groceries for this coming week in bed trying to stay up to make sure Jack got home OK, so I have NO IDEA WHAT I GOT. Should be fine. LOL LOL LOL.

21 comments:

  1. Maybe you'll be baking banana bread this week, before the bananas go bad? It doesn't seem like that is too much on groceries for a fam of your size. I'm laughing at the underdone brownies that you would eat, but wouldn't serve your kid's friend. I think our breakfast out usually runs us about $15/a person. Did people order beverages? We usually stick with water and coffee for Coach.

    ReplyDelete
    Replies
    1. I AM baking banana bread! The sooner the better.

      Delete
  2. Anonymous6:56 AM

    Daria from NJ momofchildren.com
    $20 per person is typical here at a diner, but NJ is expensive on every level.
    We spent… quite a bit not sure how much. Thursday we ordered pizza for the kids and sitter; while we spent $$ at NYC, Friday we ordered Italian because Valentine’s Day, Saturday and Sunday we ate the refrigerator. I dug my heels about NOT going anywhere else this weekend.

    ReplyDelete
    Replies
    1. SITTER! I am not sad to be done with the sitter cost.

      Delete
  3. Spinach and bananas... sounds like you have some smoothies in your near future!
    I guess there's a benefit to not really celebrating V-Day- we didn't spend much money, lol. I have been getting some takeout meals for my daughter, and she's been getting protein drinks at the gym (which are pricey) so... it's hard.
    Also, I know. When did groceries get so expensive that $200 worth fits in ONE BAG??? That you can lift? (Or, maybe your strength training is really paying off.)

    ReplyDelete
    Replies
    1. I used the spinach in a shrimp pasta situation last night-- phew!

      Delete
  4. Oh wait... that's a Whole Foods bag. Sounds about right!

    ReplyDelete
  5. I have no idea what we spend in an average week and I do track groceries and meals out separately, but I'd say it works out to about $1200/month for groceries + any tea/coffee/snacks on the go? Which is pretty good for a family of four, but just a few years ago it was like $700 for the same stuff.

    ReplyDelete
    Replies
    1. That's great, though-- I'd love to be at twice that all in for twice the fam size

      Delete
  6. mbmom119:33 AM

    Please,share your sleepy-time grocery order ! Could you have accidentally bought 87 avocados or 3 pounds of gummy bears? I bet it's fine - you probably bought familiar foods. I tracked my groceries last month and it was about $40 per day, which seems like a lot. It's not like we're eating steak at every meal. I probably need to cut down diet coke consumption ( i drink a lot of it), but I need some source of caffeine.
    @Elisabeth- I find I'm spending about 30% +
    more on food compared to a few years ago. The kids get bigger and eat more-it's part of it- but prices of staples are up too. I have fewer people at home and it's costing more. Sigh.

    ReplyDelete
    Replies
    1. It was NOT BAD-- a box of cereal and a giant bag of chicken strips that I think I added to cart while nodding off but otherwise, pretty ok

      Delete
  7. Egads. That is a lot on food. Oh, well. You gotta eat, right?

    ReplyDelete
  8. I feel you, Sarah, I feel like even when I have a light food spending week, it's still $$$$.

    ReplyDelete
  9. You know I am also fully in the camp of let's spend all the money on food. Sigh.

    I have been taking photos of my grocery haul for the past monthish (possible plans to do a post, but when?????) and it is astonishing to me a) how drastically my expenses change from week to week and b) that amount of food seems to have no correlation with overall cost and c) how many times I still have to do extra "fill in" shopping trips. (Like tomorrow I have to get sandwich rolls and deli meat because I forgot it today.)

    ReplyDelete
    Replies
    1. the fill in trips!!!! are why I paid for "free"(LOL) whole foods delivery service because I figured I could just order for delivery whatever I forgot. But I end up just running in real fast (NEVER FAST) and spending literal hundreds more.

      Delete
  10. At least Minnie didn't say "I WISH we had time to bake a yummy treat"? lol

    ReplyDelete
  11. Do you have an Amazon visa, so you get 5 points on Whole Foods purchases? Groceries are definitely our biggest expense. We ate at home for VDay, which was expensive, but in addition we have gone out every day since. Sigh. Spendy.

    ReplyDelete